Vegetariánství je v zahraničí respektováno

Zdravotní otázky
Když přijde řeč na vegetariánství u dospívajících, obvykle se v Česku dozvíme, že to nelze. O tom, že to lze nás ale přesvědčují tisíce zdravých vegetariánů všeho věku. V zahraniční je přístup odlišný.

Citujeme z článku na webu BBC

Vegetariánství u dětí i u dospívajících je v zahraničí běžné a lékaři je obvykle respektují jako osobní volbu, radí ovšem, na co si dávat pozor. Mnozí čeští odborníci neporadí a jen neustále omílají, že je to rizikové. Britské veřejnoprávní médium BBC například píše k vegetariánství u dospívajících toto. Kdy něco takového budeme číst i v našich novinách?

Vegetariánství
Vegetariáni jsou často zdravější než zbytek populace – mojou být štíhlejší, mít větší příjem důležitých látek a být fit a v pohodě. Být vegetariánem v době dospívání nemusí být problém, pokud je strava vyvážená a poskytuje vhodné náhrady masa, nikoli že jej pouze vyloučí ze stravy.

Maso obsahuje železo, bílkoviny, nezbytné vitaminy B a zinek – nezbytné pro zdravý vývoj teenagerů. Alternativními zdroji jsou:

Železo
Obohacené cereálie, chléb, sušené ovoce, luštěniny. Snažte se mít dvě porce jídel bohatých na železo denně. Absorpci železa napomáhá, když s tímto jídlem konzumujete i potraviny bohaté na vitamin C (např. pomerančový džus, ovocné šťávy, rajčata a zeleninu.)

Vitaminy skup. B
Pokud konzumujete mléčné výrobky denně, příjem těchto vitaminů by neměl být problém. Vegani naleznou vit. B12 v obohacených potravinách

Zinek
Se nachází v celozrnném pečivu, cereáliích, luštěninách

Obecně můžete preventivně využívat vitaminové a minerální přípravky.


Připravil: Jan Šťastný

[Akt. známka: 0,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 05. 02. 2005 | 15798 přečtení | Počet komentářů: 465 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS