Vegetariánství a děti

Zdravotní otázky
Vegetariánství u dětí se už i u nás stává běžnou záležitostí. Pro děti může být zdravé a přínosné, je však ale potřeba vědět, jak správně děti stravovat bez masa a jak zabránit některým možným problémům. Nyní vyšla kniha, na kterou čeští vegetariáni čekali mnoho let.


„Bez masa vaše děti budou chudokrevné, budou jim chybět bílkoviny, nevyrostou....“ Znáte podobné otázky? Možná si i vy říkáte, že pro děti není vegetariánství přece jen vhodné. Kdepak, jde to i bez masa.

V češtině právě vyšla kniha Vegetariánství a děti amerických autorek Sharon Yntemové a Christine Bardové, vydalo ji brněnské nakladatelství Mercurius. Původně byla kniha vydána v roce 1999 pod názvem New Vegetarian Baby a jedná se o přepracovanou knihu Vegetarian Baby, která v anglicky mluvících zemích platí od roku 1980 za klasický návod a manuál pro vegetariánské a veganské rodiny, ale i pro lékaře a pediatry. Obě autorky jsou dlouholeté odbornice na dětské vegetariánské stravování a samy mají zkušenosti s vegetariánstvím u svých dětí.

Doposud bylo u nás k tomuto tématu informací pomálu: vyšla zde brožura MUDr. Zbyňka Luňáčka z České společnosti pro výživu a vegetariánství „Vegetariánství a děti“, slovenská kniha „Vegetariánské dieta“ MUDr. Igora Bukovského, brožura Rostislava Siksty „Praktický průvodce veganstvím během těhotenství a dětství. Vegetariánstvím u dětí se trochu zabýval ve svých knihách o výživě i RNDr. Fořt. Velmi odbornou a obsáhlou studii o vegetariánství a veganství týkající se i dětí - Stanovisko k vegetariánské stravě - vydala Americká dietetická asociace, tato studie nyní také vyšla česky, dokonce se stanoviskem České pediatrické společnosti a Společnosti pro výživu, obě tyto společnosti se k vegetariánství také vyjádřily kladně, což je u nás skutečně přelomem a vegetariány jistě potěší, že i čeští odborníci proti správně složené vegetariánské stravě nic nenamítají. (Celou brožuru Stanovisko k vegetariánské stravě je možno objednat u České společnosti pro výživu a vegetariánství na adrese info@csvv.cz .)

Vraťme se ale k zmíněné nové knize Vegetariánství a děti. Jde se o skutečně obsáhlou knihu, má téměř tři sta stránek, takže rodičům malých vegetariánů a veganů, nebo vegetariánům kteří teprve děti plánují bude výborným zdrojem informací a vyčerpávajícím návodem jak zdravě stravovat své dítě. Domnívám se, že knihu mohou využít také rodiče dětí s různými potravinovými alergiemi, například na mléko.

Kniha v úvodu definuje pojmy jako vegetariánství a veganství, uvádí přehled světových vegetariánských populací a komunit a též studií zabývajících se vegetariánstvím u dětí, na nichž ale ukazují i možné problémy ve vegetariánském stravování dětí.

V druhé části je vynikající obsáhlý, přes šedesát stran dlouhý, přehled doporučených dávek vitaminů, minerálů, tuků a bílkovin a jejich zdrojů ve vegetariánské stravě. Ve třetí části knihy jsou popsány dlouhodobé zkušenosti rodičů malých vegetariánů (škoda jen že tato část nebyla vydavatelem doplněna o nějaké české příklady. Podobně knize chybí česká předmluva, domnívám se že např. MUDr. Luňáček z České společnosti pro výživu a vegetariánství by byl pro ni pravou osobou).

Některé části knihy jsou věnovány výchově vegetariánů, radí například, jak reagovat na některé nepřátelské reakce okolí, jak vysvětlovat dětem stravovací odlišnosti apod. Kniha se věnuje i výživě v těhotenství, podrobně se zabývá kojením, přikrmováním i úplným přechodem na pevnou stravu. Dále je zde užitečný přehled o krmení malých dětí, od kojení až do dvou let, s doporučovanými dávkami, výčtem vhodných potravin a autorky též upozorňují na hlavní alergeny a jiné rizikové potraviny, kterým je lepší se u přípravy jídla pro malé děti vyhnout. Kniha obsahuje i recepty na dětská vegetariánská jídla a v závěru knihy jsou rozebrány i některé běžné otázky týkající se vegetariánství. Je v ní tedy vše co v takové příručce má být.

Drobnou nevýhodou by snad mohlo být, že kniha vychází z angloamerických reálií, takže některá jídla mohou být pro nás poněkud nezvyklá, nicméně právě vegetariáni jsou ve své kuchyni zvyklí používat méně obvyklé suroviny, takže jim to jistě nebude vadit.. A navíc, nemusíme přece přebírat úplně vše co v knize je.

Pokud bych měl ke knize nějaké výhrady, byly by k chybějícímu rejstříku, který v původním anglickém vydání je, a také k překladu, který je sice většinou dobrý, ale překladatel svou práci občas ošidil v kapitolách o potravinách a u receptů. Pravděpodobně není příliš zběhlý v gastronomické terminologii, takže některé potraviny překládá chybně: Parmesan cheese přece není strouhaný sýr (s. 205), curry není jen koření, ale i název pro jídlo (s.187), flour tortilla není „mexická (kukuřičná) placka“ ale naopak pšeničná tortila, plantains nejsou „malé banány plantanos“, ale naopak velké banány na vaření (s. 196), „kanolový olej“ je řepkový olej, cumin není obyčejný kmín, ale aromaticky i chuťově zcela odlišný římský kmín (s.243), silken tofu není „pomázánka tofu“ ale druh tofu (s.189), choline není kyselina listová! atd.

Za posledních patnáct let prodělala česká gastronomie velký skok k lepšímu, dnešní nabídka v obchodech je vynikající, takže asi není nutné například místo cottage cheese a ricoty uvádět tvaroh a lučinu apod., pokud chtěl vydavatel knihu přizpůsobit českým poměrům, bylo by vhodnější do závorky uvést, čím některé méně obvyklé suroviny nahradit. Horší je, že překladatel si zřejmě někde nevěděl rady vůbec a pak prostě seškrtal celé pasáže, opět zejména u potravin. Na straně 237 vynechal ze dvanácti potravin dvě, na straně 238 zmizela guacamole apod., ale i hned v úvodu například vypustil důležitou pasáž vysvětlující rozdíly mezi striktním vegetariánstvím a veganstvím (s.23).

Jako celek je však kniha výborná a pro vegetariánské rodiče je skutečně nezbytnou příručkou, podnětná samozřejmě bude i pro babičky a dědečky, či zbytek rodiny malých vegetariánů, které jistě uklidní, že jejich vnoučata opravdu maso nepotřebují, že nebudou trpět nedostatkem bílkovin, či železa a že naopak budou silné a zdravé a budou též vědět co jim mohou připravit k jídlu. Neméně užitečná bude pro dětské lékaře, pediatry, kteří se zajímají o alternativní stravování, nebo mají v péči vegetariánské, či veganské děti. Kniha stojí jen 235 korun, což je vzhledem k rozsahu a obsahu velmi dobrá cena. V minulých týdnech šla do distribuce, takže bude jistě k sehnání v každém větším knihkupectví, obchodech se zdravou výživou, nebo v internetovém vegetariánském obchodě www.dobrykramek.cz, případně je možné ji objednat přímo u vydavatele.

Vegetariánství a děti, Sharon K. Yntemová, Christine H. Beardová, ( New Vegetarian Baby, Sharon K. Yntema, Christine H. Beard, McBooks Press, NewYork, 1999) přeložil Kryštof Chamonikolas, vydalo Mercurius nakladatelství s.r.o., Brno 2004, 282 stran.

Jan Šťastný

[Akt. známka: 0,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 30. 05. 2004 | 20001 přečtení | Počet komentářů: 2883 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS