Jaký byl Vegetariánský den 2008 + fotografie

Vegetariánský den
Letošní již pátý ročník Vegetariánského dne se opět velmi povedl, včetně počasí. Stejně jako v minulých letech byl sál plný návštěvníků i vystavovatelů. Zase zde bylo více rodičů s malými dětmi než v předchozích letech, což nás velice těší...

Koncertem zahájil VegDen Doc. Dr. Vlastislav Matoušek s rodinou ( Klára, Veronika, Anežka, Jiří a Jan  Matouškovi) v souboru Schola Specialis Familiae. Všichni členové rodiny mají nejen talent a krásné hlasy, ale jsou vegetariány. Historická hudba se výtečně hodila do prostor sálu a návštěvníky mimo jiné nabila energií. Vlasta Matoušek  pak vždy uvedl krátkou skladbou další přednášející.

 

rodina Matouškova v akci

Mgr. Jitka Medřická, DiS., představila výsledky své diplomové práce zaměřené na vegetariánství. Možná i vy jste k tomuto největšímu výzkumu o vegetariánech a veganech v ČR přispěli vyplněním dotazníku, o němž jsme informovali členy a příznivce. Vzhledem k tomu, že o výsledky jejího výzkumu byl mezi návštěvníky Vegdne velký zájem, bude kompletní text její práce  zveřejněn na našem webu. Dle informace paní Medřické bude pracovat na rozříření práce jako rigorózní.

Mgr. Jitka Medřická

 

Kateřina Nováčková, Lucie Fousová a Mgr. Frederic Dongmo z vegetariánské školky Happy Child představili tento úspěšný projekt. Tuto první vegetariánskou mateřskou školu založila Mgr. Savitri Braunová, která za ni získala v roce 2005 ocenění Vegetariánka roku.

Dnes ji navštěvuje mnoho dětí a to nejen vegetariánů. Ukazuje se tedy, že zdravé stravování a vstřícný přístup pedagogů a výuka cizích jazyků ji odlišují od běžných školek, které rozhodně ne vždy přispívají k rozvoji dětí.

Kateřina Nováčková, Lucie Fousová a Mgr. Frederic Dongmo

 

Ing. Richard J. Barták , CSc., hovořil na téma vegetariánství a ekologie. Svým nekompromisním stylem opět zdůraznil, že pokud někdo tvrdí, že je ekolog a zároveň konzumuje maso, tak pouze planě kecá. Richard J. Barták (sám působil mnoho desetiletí v oboru zemědělství) dokládal negativní vlivy tzv. živočišné výroby na životní prostředí. Text naleznete na našem webu.

Ing. Richard J. Barták, CSc.

Speciálním hostem na letošním Vegetariánském dni byl Mgr. Felix Hnat z Rakouské Veganské společnosti (www.vegan.at). Hovořil nejen o situaci v oblasti vegetariánství, veganství a ochrany zvířat, ale rovněž o represích vůči lidem působícím v těchto oborech. V Rakousku se podařilo dosáhnout mnoha legislativních úspěchů – zákazu chovu kožešinových zvířat, zákazu zneužívání divokých zvířat v cirkusech i zákazu klecových chovů slepic či králíků. Není tedy příliš překvapivé, že se to nelíbilo mnoha vlivným podnikatelům. Policie tedy ochotně zasáhla a provedla přepady vedoucích představitelů několika organizací v jejich domech, někteří byli zbiti a bylo jim vyhrožováno střelnými zbraněmi a skončili na více než tři měsíce ve vazbě.

Přestože byli více než rok sledováni, odposloucháváni a filmováni celý den, přestože mezi ně byli nasazeni agenti, do aut jim umístili sledovací zařízení gps, byli jim zabaveny téměř všechny dokumenty, natočené materiály, počítače apod., dosud jim nebyla sdělena obžaloba, kromě velmi gumového ustanovení trestního řádu, které zřejmě nebude možno použít. Proti tomuto politickému případu a nezákonnému postupu vystoupilo mnoho mezinárodních organizací, včetně Amnesty International. Felix o celé kauze poutavě vyprávěl a i mimo svoji přednášku byl téměř „na roztrhání“, aby zodpověděl všechny dotazy.

 

Podařilo se nám navázat dobrou spolupráci s rakouskou Veganskou společností a Felix nejenže nechtěl proplatit ani cestovné, ale ještě podpořil Českou vegetariánskou společnost finančně.

 

Mgr. Felix Hnat

Následovalo vyhlášení Vegetariánské knihy roku 2008, Vegetariána roku 2008 a Vegetariánské restaurace roku. Ocenění předával známý režisér a producent Mgr. Petr Vachler, který sám získal ocenění Vegetarián roku v roce 2004.

 

Ocenění Vegetariánská kniha roku 2008 bylo uděleno knize Nová výživa od Johna Robbinse z nakladatelství Pragma. Knihu zná bohužel málo čtenářů, ale je vynikající, protože shrnuje všechny argumenty pro bezmasé stravování a veganský životní styl, ale navíc je má vždy důkladně podloženy (což není bohužel případ všech knih neustále omílajících různé pověry a nesmysly, jak o výživě, tak o velkochovech). Ocenění převzala překladatelka knihy Mgr. Karin Kocumová. Novou výživu rozhodně doporučujeme přečíst.

 

Vegetariánská kniha roku

Ocenění Vegetarián roku 2008 získala dvojice z Ekofarmy MRKEV, Katka Horáčková a Šimon Stromsnes. Kromě toho, že propagují vlastním příkladem veganství a zemědělství bez zneužívání zvířat, zabránili výstavbě velkokapacitního chovu prasat v Solanech. Tento velkochov prasat zde chtěl zřídit holandský investor a mělo jít o největší takové zařízení v ČR.

 

Povedlo se jim  však tomuto stamilionovému byznysu zabránit a zachránit tak desetitisíce zvířat, což zdůraznil Petr Vachler tím, že cenu předal s úctou v pokleku.

 

Vegetariáni roku 2008

Málokoho překvapilo, že titul Vegetariánská restaurace roku 2008 získala restaurace Veg Food (www.vegfood.cz). Funguje sice necelý rok, ale získala si rychle věhlas a velmi často se o ní mluví. Cenu převzal mladý majitel Nguyen Tuan Dung.  Že se ve Vegfoodu opravdu dobře vaří se ukázalo i na tom, jak rychle se na Vegetariánském dni po jejich jídle „zaprášilo“.  Zajímavé je, že na úplně stejném místě již vegetariánská restaurace byla, před sto lety – „1.vegetářská jídelna Královské Vinohrady“

 

restaurace roku

Mgr. Jan Šťastný měl prezentaci na téma Hřbitov na talíři a představil zde také svou stejnojmennou novou knihu, zabývající se používáním živočišných látek v potravinách a v kosmetice. Názorně také ukázal na zneužívání různých označení „vhodné pro vegetariány“ v ČR a uvedl nejčastější hříšníky a podvodníky v oblasti vegetariánství a zdravé výživy a to, jak švindlují. Od obchodů se zdravou výživou přes indické prodejny po výrobce vegetariánských potravin. Odpovídal také na dotazy posluchačů na různá témata.

 

Mgr. Jan Šťastný

Martin Hyťha z organizace Děti Země přiblížil názorně svou prezentací podmínky ve velkochovech drůbeže a prasat a ukázal, co lze prosadit prostřednictvím úřadů a jak lze případně blokovat jejich výstavbu. Žádné organizaci se ještě nikdy nepovedlo to, co Dětem Země. Uzavřená smlouva s majitelem drůbežárny a pravidelné kontroly organizace v provozu, vyplacená 100 tisícová pokuta za porušení podmínek, je důkazem, že to jde i jinak.

 

Martin Hyťha

Na vegetariánském dni samozřejmě nesmí chybět dobré jídlo. Letos byl dokonce výběr ze tří kuchyní – jídla připravili mistři kuchaři z Góvindy (www.govinda.cz), Vegetky (www.volny.cz/vegetka)  i z Veg Food (www.vegfood.cz). Mohli jste si dát i veganské koláče a také vynikající čaj, který připravoval pan Guo z Vegetky, který má rovněž velkoobchod s čajem.

Z infostánků byly zastoupeny prezentace České vegetariánské společnosti, Svobody zvířat, Otevři oči, Realita.tv, Nesehnutí, přírodní kosmetiky, Ekofarmy Mrkev.

 

Představena byla i nová publikace České veganské asociace a Svobody zvířat Průvodce etického spotřebitele. Průvodce je seznamem pražských vegetariánských a veganských restaurací, prodejen zdravé výživy, Fair trade a netestované kosmetiky. Zahrnuje i vysvětlení používaných certifikátů. Velký zájem byl o všechny materiály také o nové samolepky. Dále bylo představené nové DVD SOS.

 

 Doufáme, že jste se dobře bavili, najedli, nakoupili a zjistili spoustu nových informací a seznámili se s novými podobně smýšlejícími lidmi a přijdete příští rok zase!


[Akt. známka: 0,07 / Počet hlasů: 15] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 13. 10. 2008 | 16466 přečtení | Počet komentářů: 7962 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS