Past na vegetariány - tuky Omega a Lukana obsahují sádlo

Past na vegetariány
V sérii článků se budeme věnovat produktům, které vypadají jako vegetariánské a veganské, ale nejsou. Zkrátka výrobkům, kde producenti nedostatečně informují o složení, nebo výrobkům, kde vy vás ani nenapadlo že v nich je něco ze zvířecích mrtvol.

Omega pokrmový tuk a Lukana od společnosti Setuza a.s. obsahují sádlo!

Nejprve co o nich uvádí výrobce na webových stránkách?

Omega je ztužený pokrmový tuk vyrobený z prvotřídních rostlinných a živočišných tuků ve vhodném poměru. Má vysokou tepelnou stabilitu, nepřipaluje se a neprská a proto je ideálním tukem zejména pro dlouhodobé smažení, dušení, přípravu jíšky a fritování na pánvi či ve fritovacím hrnci. Omega se rovněž hodí do některých druhů těsta, moučníků, cukrářských polev, náplní nebo při přípravě čokolády. Složení: rostlinné a živočišné tuky, ztužené tuky

Lukana - pokrmový tuk na pečení a na smažení, fritování a polevyLukana - ideální pomocník na smažení. Lukana je stoprocentní tuk , který je pro svou neutrální chuť a vysokou tepelnou stabilitu ideální pro tepelnou úpravu všech pokrmů. Je vhodný především pro smažení, pečení, přípravu jíšky nebo fritování. Lukanu můžete také dobře využít při přípravě různých krémů i jakýchkoliv polev. Složení: rostlinné oleje a živočišné tuky, ztužené tuky

Ve složení se uvádí, že Omega a Lukana obsahují rostlinné a živočišné tuky, u živočišných tuků ale není přesně uvedeno které. Vegani samozřejmě tento výrobek s obsahem živočišných produktů nekoupí, ale vegetarián by si mohl myslet, že v něm může být jen máslo. Ale není, když se podíváme na údaje ve složení pro export na Slovensko, dozvíme se, že Omega obsahuje sádlo! Omega se často používá v domácnostech a restauracích, aniž by uživatelé tušili, že v něm sádlo je. A nejen tuk Omega není vhodný pro vegetariány, také tuk Lukana od stejné společnosti obsahuje sádlo a na obale to uvedeno není!

Svědčí o tom nejen uvedené složení v obalech určených pro export na Slovensko, ale potvrdila to i Setuza v odpovědi na náš dotaz.

Výrobky LUKANA 100%ní tuk a Omega obsahují z živočišných tuků pouze vepřové sádlo a to shodně v množství 15%.
Děkujeme za Váš zájem o naše výrobky,
S pozdravem, M. Žáček
Setuza a.s.“

Ptali jsme se také, proč Setuza neoznačuje přesně složení výrobků, a je to prý proto, že to umožňuje v případě potřeby použít různá složení tuků.

„Vzhledem k současným zásobám již nakoupených obalů preferujeme zpracovánítéto verze. V současnosti nám to umožňuje větší flexibilitu, kdy v případěnedostatku je možno jeden materiál nahradit druhým. Pokud si ale pamatuji,žádný jiný živočišný tuk (kromě sádla) se v tomto případě nepoužíval. Možná,že v budoucnu texty změníme, ale v současnosti (jak jsem již psal)zpracováváme zásobu starých obalů - textů.“

Prověřujte si pečlivě skutečné složení výrobků, které používáte. Informujte se u výrobců a nekupujte výrobky těch, kteří neuvádějí přesně složení svých výrobků. A také jim to napište, jinak své praktiky měnit nebudou.

Máte nějaké tipy na podobné pasti, nebo nepřesné či přímo lživé označení produktů? Napište nám!

(Připravil: Jan Šťastný)
ČVS připravuje příručku pro vegetariány a vegany, kde kromě nevhodných „éček“ budou i vysvětleny jiné závadné složky produkty vyráběné ze zabitých zvířat a obsahující produkty z mrtvých zvířat, či živočišné produkty.

[Akt. známka: 0,03 / Počet hlasů: 37] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 17. 11. 2005 | 25289 přečtení | Počet komentářů: 64793 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS