Vegetariánská strava pro děti - nejlépe hned od začátku

Zdravotní otázky
Stravovací návyky se vytváří již v ranném dětství. Vegetariánská strava dá vašemu dítěti příležitost poznat mnoho vynikajících a nutričně vyvážených jídel. Zajišťuje výborný přísun živin ve všech etapách dětství, od narození až po dospívání.

Kompletní výživa pro děti

Vegetariánské děti jsou štíhlejší, zdravější a žijí déle než jejich kamarádi, kteří jedí maso. Je mnohem jednodušší sestavit výživnou stravu pro děti z vegetariánských jídel, než ze živočišných produktů, které obsahují živočišný tuk, cholesterol, a jiné látky, které děti ke svému růstu zcela jistě nepotřebují.

Kojení je nejpřirozenějším způsobem, jak zajistit dítěti všechny potřebné živiny a zlepšit imunitu dítěte, a to nemluvíme o psychologickém přínosu. Když ale kojení není možné, lze ho nahradit sójovými výrobky. Není žádný důvod k tomu, aby dítě bylo živeno kravským mlékem. Kravské mléko obsahuje bílkoviny, které u mnoha dětí vyvolávají břišní koliky a navíc vyvolává alergie. Imunitní odpověď na mléčné bílkoviny je považována za příčinu vzniku dětské cukrovky s potřebou podávání inzulínu a zřejmě také "Syndromu náhlé smrti" u dětí. Sójové náhražky mateřského mléka se všeobecně používají v amerických dětských nemocnicích, ačkoliv samozřejmě mohou vzácně také vyvolávat alergie. Sojové mléko prodávané v obchodech ale není stejné jako sojová náhražka mateřského mléka, neboť neobsahuje vše, co děti potřebují.

Děti se často rodí s vyšší hladinou železa v krvi. Během prvních 3 měsíců bychom jim tedy neměli sami podávat žádné léky na doplnění železa - pokud je nepředepíše lékař. Existují důkazy o tom, že příliš vysoká hladina železa může narušit imunitu a zvýšit tak riziko infekcí. Ale to se rychle změní a rostoucí děti potřebují železo. Různé druhy luštěnin a zelené listové zeleniny dodají dětem potřebné množství železa. Vitamín C v zelenině a ovoci navíc podporuje vstřebávání železa.

Železo je dalším důvodem k tomu, abychom vynechali kravské mléko. Kravské mléko obsahuje velmi málo železa a navíc může vyvolávat mírné chronické krvácení v trávicím traktu, což vede k dalším ztrátám železa.

Vápník se získává z luštěnin a ze zelené listové zeleniny, vyloučení živočišných bílkovin ze stravy pomůže tělu udržet si více vápníku.

Děti potřebují ke svému růstu bílkoviny, ale nepotřebují jídla s vysokým obsahem bílkovin. Pestrá strava složená z obilnin, luštěnin, zeleniny a ovoce jim zajistí hojnost bílkovin. Tzv. "nedostatek bílkovin", kterého se báli naši rodiče, byl výsledkem hladovění nebo velmi omezeného výběru druhů potravin v chudých zemích. Nedostatek bílkovin je krajně nepravděpodobný u stravy sestavené z mnoha druhů rostlinných produktů.

Velmi malé děti mohou potřebovat mírně větší příjem tuku než dospělí. I v tom nám pomohou sojové výrobky, především tofu a tempeh. Ale pozor, aby jste to s tukem ve stravě u dětí nepřehnali. Americké děti velmi často mají první příznaky nemocí srdce ještě během studií na střední škole. Naproti tomu japonské děti, jejichž strava obsahuje mnohem méně tuku než obvyklá strava amerických dětí, jsou na tom v tomto ohledu mnohem lépe.

Vitamín B12

Dětem do stravy přidávejte spolehlivé zdroje vitamínu B12. Je naprosto nezbytný pro zdravou krev a zdravé nervy. Je hojný v mnoha komerčních celozrnných obilných výrobcích. Na etiketách hledejte slovo "cyanocobalamin" a nebo "B12". Děti, které nejedí tyto obohacené potraviny potřebují dodávat denně okolo 3 mikrogramů vitamínu B12. Většina dětských vitamínových nápojů obsahuje více než dost vitamínu B12. Spirulina (druh mořského planktonu) a mořské řasy obecně nejsou spolehlivými zdroji vitamínu B12.

Děti také potřebují pobyt na slunci, díky němuž jejich tělo vyrábí vitamín D. Děti žijící v oblastech s nedostatkem slunečního svitu mohou potřebovat dodávat vitamín D uměle, nejčastěji v multivitamínových nápojích.

Nejdůležitější pro děti je, že v dětství se utvářejí stravovací návyky, které pak mají význam pro celý život. Děti, které si dnes zvyknou na chuť kuřecích medailónků, pečeného hovězího a smažených hranolků, budou zítra pacienty onkologických nebo kardiologických oddělení a budou mít problémy s nadváhou. Děti, které vyrůstají podle "čtyř nových skupin potravin" - tedy jedí obilniny, zeleninu, ovoce a luštěniny - budou mít mnohem menší riziko vzniku nemocí srdce a rakoviny v porovnání s jejich vrstevníky, kteří její průměrnou americkou stravu. Budou také štíhlejší a budou mít předpoklady žít déle.

Některé studie naznačují, že růst vegetariánských dětí je postupnější - zpočátku pomalejší, ale to se později změní. Výsledná výška a váha je srovnatelná s dětmi, které jedí maso. Děti kojené mateřským mlékem také rostou pomaleji, než děti živené uměle. Možná, že příroda zkonstruovala člověka tak, aby díky rostlinné stravě rostl postupně, aby dosáhl puberty později a žil déle, než jak je to obvyklé u lidí, kteří jsou "všežravci".

V roce 1980 vědci v Bostonu měřili IQ vegetariánských dětí. Některé děti žily podle makrobiotické stravy, pár jich pocházelo od Adventistů sedmého dne (mnoho jich jedlo rostlinnou stravu) a zbytek pocházel z rodin, které se jednoduše rozhodly pro vegetariánství. V inteligenčních testech tyto děti značně převyšovaly průměr. Průměrné IQ bylo 116. Zatím se předpokládá, že strava zřejmě nemá vliv na inteligenci těchto dětí. Spíše jejich vegetariánské rodiny byly lépe vzdělané než průměrné "všežravecké" rodiny a je to zřejmě především rodičovská výchova, která má vliv na stupeň inteligence těchto dětí. Na druhou stranu tato studie může pomoci uklidnit vegetariánské rodiče, kteří se obávají, jestli některé živočišné produkty přeci jen nejsou potřebné pro vývoj mozku. Odpověď zní - NE.


Kojenci

Nejlepší stravou pro nemluvňata je mateřské mléko. Čím déle je dítě kojeno, tím lépe. Pokud nemůžete dítě kojit, použijte sojové náhražky mateřského mléka. Nepožívejte běžné komerční sojové mléko. Kojenci mají specifické potřeby a proto je potřeba podávat jim výrobky určené speciálně pro ně.

V prvních několika měsících života nepotřebují děti jiné potraviny než mateřské mléko nebo jeho sojovou náhradu. Kojenci potřebují být zhruba 2 hodiny týdně na sluníčku, aby měli dostatečný přísun vitamínu D. Pouze v případě, že děti žijí v oblastech, kde je nedostatek slunečního svitu (severské oblasti nebo oblasti s převažujícím oblačným počasím), pak potřebují vitamín D uměle doplňovat.

Kojící vegánské ženy by měly do své stravy také zařadit potraviny obohacené vitamínem B12, aby měly jistotu, že v jejich mateřském mléce je správné množství tohoto vitamínu. Opět připomínáme, že nejlépe vstřebatelnou formou vitamínu B12 je látka "cyanocobalamin". Vhodné multivitamínové přípravky vám doporučí váš lékař.

Dítě by mělo být kojeno, resp. by mu měly být podávány sojové náhražky mateřského mléka, nejméně po dobu prvního roku jeho života.

Asi ve čtvrtém nebo v pátém měsíci, a nebo v době kdy se hmotnost dítěte zdvojnásobí, můžeme přidat do stravy jiné potraviny.

Přidávejte vždy jen jedno nové jídlo, nejlépe v jedno nebo dvoutýdenních intervalech. Nabízíme vám ukázkový plán pro přidávání jídel do stravy vašeho dítěte.


Stáří 4 až 5 měsíců

Jako první přidejte dítěti do stravy dětské celozrnné obilné kaše (podle potřeby obohacené železem), např. z celozrnné rýže, protože u těchto jídel je nejmenší pravděpodobnost výskytu alergií. Smíchejte je s trochou mateřského mléka nebo s dětským sojovým mlékem. Později nabídněte dítěti obilné výrobky z ječmene a ovsa.


Stáří 6 až 8 měsíců

Zařaďte do stravy zeleninu. Měla by být důkladně uvařená a rozetřená. Jako první můžete použít brambory, zelené fazolové lusky, mrkev nebo hrášek.

Později přidejte ovoce. Také rozetřené nebo rozmixované - např. broskev nebo jablko.

Od osmi měsíců již většina dětí může jíst sušenky, chléb a sušené cereální výrobky.
Od osmi měsíců také děti mohou začíst jíst potraviny bohaté na proteiny - tofu nebo fazole, které by měly být dobře uvařené a rozetřené.


Děti

Později děti potřebují přijímat hodně kalorií i ostatních živin. Ale jejich žaludek je malý. Nabízejte jim proto častěji malé porce jídel o vysokém obsahu kalorií a živin. Např. obilí nebo ovocné šťávy. Komerční džusy ale používejte jen v omezené míře - mohou obsahovat bílý rafinovaný cukr.

Některá jídla, jako např. vegetariánské párky, různé tyčinky, arašídy a hroznové víno, mohou být pro děti nebezpečné, protože je mohou vdechnout. Proto krájejte dětem jídlo na malé kousky a veďte je k tomu, aby porce před spolknutím dobře rozžvýkaly.

Množství potřebných kalorií závisí na každém konkrétním dítěti.


Potravinové skupiny pro děti

Chléb, celozrnné obilné výrobky, obilí
Používejte chléb, rohlíky, teplé i studené obilné kaše, těstoviny a vařené obilniny jako rýži a ječmen a také obilné sušenky.
Podávaná porce: 1/2 hrnku těstovin nebo obilnin a nebo 1 krajíc chleba.

Luštěniny, Ořechy, semena
Používejte jakékoliv vařené luštěniny - fazole, ořechy, čočku, sóju - i výrobky z nich, jako je tofu, tempeh a různé náhražky masa (např. sojové maso).
Podávaná porce: 1/2 hrnku fazolí.

Obohacené sojové mléko
Používejte jakákoliv obohacená sojová mléka nebo dětskou sojovou výživu.
Podávaná porce: cca 250 gramů.

Zelená listová zelenina
Používejte jakoukoliv zeleninu - brokolici, kapustu, špenát, tuřín nebo řepu - vařenou nebo syrovou, která je pro vás dostupná, ať už syrová a nebo mražená. Používejte také zeleninové šťávy.
Podávaná porce: 1/2 hrnku vařené zeleniny.

Ovoce
Používejte veškeré ovoce a také 100% ovocné šťávy. Ovoce by mělo být používáno čerstvé, pokud chcete použít konzervované ovoce, pak ať je zavařované s minimálním přídavkem cukru nebo jen ve vlastní šťávě.
Podávaná porce: 1/2 hrnku vařeného ovoce nebo 1/2 hrnku ovocné šťávy nebo 1/4 hrnku sušeného ovoce nebo 1 kus ovoce.

Ořechy
Podávejte dětem veškeré ořechy, ořechová másla, semena nebo másla ze semen.
Podávaná porce: 1 polévková lžíce.

Tuky
Používejte rostlinné tuky a rostlinná másla.
Podávané množství: 1 polévková lžíce.

Ostatní doplňkové potraviny
Zařaďte do stravy i kvasnice nebo černou melasu z cukrové třtiny.
Podávané množství: 1 polévková lžíce.
Skupina potravinVěková kategorie dítěte
1 až 4 roky
(kolikrát denně podávat)
4 až 6 let
(kolikrát denně podávat)
7 až 12 let
(kolikrát denně podávat)
Celozrnné obilné výrobky, chléb456
Luštěniny11-21-2
Sojové mléko, Náhražky mléka333
Zelená listová zelenina1/211-2
Jiná zelenina1/212-3
Ovoce222
Ořechy, semena11-21-2
Tuky345
Potravinářské kvasnice1 polévková lžíce1 polévková lžíce1 polévková lžíce
Černá melasa z cukrové třtiny1 polévková lžíce1 polévková lžíce 1 polévková lžíce

[Akt. známka: 0,04 / Počet hlasů: 27] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 26. 07. 2005 | 31628 přečtení | Počet komentářů: 600 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS