Zdroj:
Ekolist po drátě - 17. srpna 2004 10:03
Originální text:
Hungry world must eat less meat PRAHA/STOCKHOLM (EcoMonitor) - Vodní zdroje na planetě Zemi nejsou natolik bohaté, aby si naši potomci mohli užívat tolik jídla jako dnešní bohaté země. Prohlásili to vědci na Světovém týdnu vody ve Stockholmu. Podle nich je další růst produkce v mlékárenství a chovu zvířat na maso neudržitelný.
Zvířata potřebují pro svůj život více vody než pěstování obilovin při stejném objemu budoucích potravin. To spolu se špatnými stravovacími návyky obyvatelstva bude vyžadovat stále více vodních zdrojů. Vědci říkají, že svět bude muset změnit svoje spotřebitelské návyky a přiblížit se reálnější představě o možnostech výživy.
Konference ke Světovému týdnu vody se koná každoročně ve švédském hlavním městě a je organizována Stockholmským mezinárodním institutem vody (SIWI). V prohlášení tohoto ústavu se píše: “Dnes existuje 840 milionů lidí, kteří jsou podvyživení nebo nemají bezpečné zdroje potravy a kolem roku 2025 k nim přibudou další dvě miliardy lidí, které budou potřebovat jídlo a budou hledat další zdroje vody k získání potřebného množství potravin.“
Podle zprávy distribuované během konference s názvem „Voda: Více jídla v každé kapce“ byl nárůst populace v posledních několika desítkách letech následován růstem zemědělské produkce.“ V současnosti není na světě dost vody, aby se mohla zvyšovat produkce potravin,“ dodává zpráva. Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje podvýživu jako „tichou katastrofu“, která každý rok stojí za nejméně polovinou z 10, 4 milionu dětských úmrtí. Andreas Berntell ze SIWI říká: “Základním problémem je, že potravinová produkce spolyká nejvíc vody na celém světě, spolu se zavlažováním objem dosahuje více než 70 % veškeré spotřeby vody na světě, dešťovou vodu nepočítaje.“
Zvířata krmená obilovinami nebo vyživovaná na pastvinách potřebují více vody než růst samotného obilí. Jenže v bohatých státech a některých oblastech rozvojových zemí jsou lidé zvyklí jíst velmi mnoho masa. Lidé by měli změnit svůj jídelníček, a dokonce by jim to prospělo i zdravotně, jenže k tomu nedochází. “Do dalších let je neudržitelné, aby běžná výživa vypadala jako dnes v Evropě a Severní Americe,“ říká Berntell. „Mnoho z nás si není schopno uvědomit nedostatek vody pro budoucí výživu, ani politicky ani osobně, a to přestože již dnes je to problém každodenního života v mnoha zemích.“
Podle Berntella budou bohaté země zřejmě schopné zaplatit za „virtuální vodu“ ze zahraničí, a tím vyřešit svoje problémy. „Virtuální voda“ je množství tekutiny potřebné k vypěstování plodin či chovu zvířat, které se dovážejí ze zahraničí.
Voda a jídlo:
Kilogram hovězího masa ze zvířete krmeného obilím spotřebuje 15 kubických metrů vody. Kilogram skopového masa z pasoucích se ovcí spotřebuje 10 kubických metrů vody. Kilogram obilnin spotřebuje od 0,4 do 3 kubických metrů vody. Podle článku Alexe KirbyhoBBC Online News 15. 08. 2004.
Hugo Charvát