Jaký byl Vegetariánský den 2005

Vegetariánský den
Pohled do sálu Druhý ročník Vegetariánského dne se konal v neděli 2. října 2005 v pražském Divadle Akcent. Vegetariánský den je vyvrcholením celorepublikových aktivit k Mezinárodnímu dni vegetariánů a Mezinárodnímu dni hospodářských zvířat a rozhodně stojí za to jej navštívit. I přes nedělní deštivé a studené počasí byl sál divadla zaplněn, oproti loňsku přišlo více mladých lidí i rodin s vegetariánskými dětmi.

Přednáška Jana Šťastného Úvod patřil dějinám vegetariánství a Jan Šťastný z České vegetariánské společnosti reagoval na některé výroky v médiích, že vegetariánství je módní výstřelek. Ve stručnosti ukázal, že vegetariánství v Evropě bylo již před dvěma a půl tisíci lety. Ukázal některé unikátní fotografie vegetariánských restaurací, obchodů a osobností. Ve druhé prezentaci představil kreslené vtipy o vegetariánech za uplynulých 200 let, které jsou totožné s méně či více vtipnými narážkami, které často slýcháme i dnes.

Přednáška Richarda Bartáka Přednáška Zbyňka Luňáčka Ing. Richard J. Barták CSc. přednášel na téma Lépe je nezabíjet a nevraždit. MUDr. Zbyněk Luňáček z České vegetariánské společnosti vysvětloval výhody i rizika vegetariánské a veganské stravy a po přednášce zodpovídal množství dotazů návštěvníků – od vitamínů až po neželatinové medvídky. Informace k vegetariánskému a veganskému stravování naleznete v článku Vegetariánská výživa v kostce.

Ze hry Masojídek a Vegetář Pak následovala premiéra vegetariánské divadelní hry Masojídek a Vegetář z roku 1930, role Vegetáře se ujal Richard J. Barták, Masojídka ztvárnil Josef Machytka. Hra představuje dialog o vegetariánství a shrnuje nejčastější argumenty pro a proti.

Byl promítnut i dokument o komedii Petra Vachlera Doblba!, která je nyní v kinech a vegetariány jistě bude zajímat.

Vegetariánské jídlo Stánek OHZ Během přestávky se návštěvníci mohli najíst veganských a vegetariánských jídel, která připravili kuchaři z restaurace Góvinda, napít se výborného jablečného moštu z Orlických hor, nakoupit knihy, netestovanou kosmetiku, oblečení propagující veganství a vegetariánství či vegetariánské potraviny. Stánky Ochránců hospodářských zvířat a Svobody zvířat nabízely mnoho informačních materiálů k ochraně zvířat, velmi pěkná trička s motivy ochrany zvířat, časopisy apod.

Kdo je letošní Vegetarián roku?
Po přestávce byla vyhlášena ocenění Vegetarián roku a Vegetariánská kniha roku. Vegetarián roku je titulem udělovaným za nejvýznamnější vegetariánské aktivity v uplynulém roce a loni jej získal režisér Petr Vachler za kampaň Zvíře v tísni.
Vegetariánka roku 2005 Vegetariánkou roku 2005 se stala zakladatelka první vegetariánské školky v České republice, Savitri Braunová. Paní Braunová nastínila vznik školky a to, jak školka funguje. Rozhovor se Savitri Braunovou naleznete v našem časopise Vegetarián & Vegan č. 2, které je právě v prodeji. Je skvělé, že se konečně někomu podařilo vybudovat funkční čistě vegetariánskou školku. Školka začala působit loni v září a sídlí na pražských Vinohradech. Zajímavé je to, že jen polovina dětí je z vegetariánských rodin. Rodiče oceňují to, že dětem se ve školce nadstandardně věnují, poskytují jim zdravou stravu a ve školce je i jazyková výuka a dokonce i jesle pro nejmenší děti. Paní Braunová si odnesla skleněnou cenu pro vegetariána roku a dárek od sponzora Vegetariánského dne.

Vegetariánská kniha roku 2005 Knihou roku se stala Vegetariánská kuchařka z nakladatelství Euromedia/Ikar, obsáhlá kniha od švédské autorky Ingy Britty Sundqvistové plná informací o vegetariánství a veganství, stravování, přípravy jídel a receptů na chutná jídla. Titul převzala zástupkyně nakladatelství Euromedia s velmi vegetariánským jménem - Květuše Hrachová a vysvětlila proč se nakladatelství rozhodlo knihu vydat.

Představení knihy Děti a jejich milí přátelé Představeny byly v uplynulém roce vyšlé knihy i dvě zcela nové knihy – Jejich jest království o ochraně zvířat a vegetariánství nakladatelství Práh a kniha Ctibora Bezděka Děti a jejich milí přátelé, jejíž nové vydání představil vnuk autora, Alexej Bezděk, který je od narození vegetariánem.

Přednáška Vladimíra Volrába z Děčína Po přestávce přednášel Vladimír Volráb na dosud málo diskutované téma Křesťanství a vegetariánství. Vladimír Volráb je kazatelem husitské církve, založil Vegetariánský klub Děčín, se kterým Česká vegetariánská společnost spolupracuje a je také aktivním karatistou.

Tomáš Popp ze Svobody zvířat Tomáš Popp z organizace Svoboda zvířat představil činnost tohoto občanského družení. Svoboda zvířat pořádá již mnoho let během Mezinárodního vegetariánského dne ochutnávky vegetariánských potravin a informační akce v mnoha městech po celé republice.

Michal Kolesár, OHZ Michal Kolesár u Ochránců hospodářských zvířat ve své přednášce kritizoval živočišnou stravu, věnoval se i biopotravinám a promítl také záběry ze svých průzkumů na jedné prasečí farmě. OHZ loni vydali CD a videokazety s filmem Zvířata nejsou zboží, dokumentujícím podmínky chovů zvířat v České republice.

Promítnuta byla i část informačního filmu o vegetariánství a veganství od amerického lékaře Dr. Michaela Gregera, který Česká vegetariánská společnost připravuje k vydání podobně jako nyní vyšly dokumenty Pravda o mase a Důvody proč být vegetariány.

Vegetariánský den 2005 se povedl a již nyní začínáme plánovat tuto akci na příští rok.

Děkujeme všem, kteří nám pomohli s přípravou a organizací Vegetariánského dne, přednášejícím i partnerům, propagátorům Veg dne - kulturnímu portálu www.mix.cz, vegetariánským a veganským webům www.veg.cz, www.veggie.cz a www.vegetarian.cz), Ochráncům hospodářských zvířat a Svobodě zvířat, kuchařům z restaurace Góvinda a všem ostatním a pochopitelně také sponzorovi akce Rostislavu Sikstovi z Dobrého krámku.

Napište nám jak se vám Vegetariánský den líbil.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 07. 10. 2005 | 16757 přečtení | Počet komentářů: 1478 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS