Ctibor Bezděk - Děti a jejich milí přátelé

Česká vegetariánská společnost
Na Vegetariánském dni České vegetariánské společnosti byla vnukem autora představena kniha Děti a jejich milí přátelé. Tato útlá knížka pro děti vyšla poprvé již v roce 1927 a napsal ji významný prvorepublikový vegetarián MUDr. Ctibor Bezděk. Pro dnešní vydání, téměř po 80 letech, byl ovšem její text upraven do současné češtiny.

Doktor Bezděk (1872-1956) prožil velmi zajímavý a užitečný život, mimo jiné pracoval jako lodní lékař, psal o těchto plavbách cestopisy, za první světové války byl coby lékař odvelen na vojenskou lazaretní loď (jako pacifista ale odmítal chodit v uniformě), za první republiky vytvořil první poradny pro odvykaní alkoholismu, založil i Československou vegetariánskou společnost na kterou nyní navazujeme. Možná znáte jeho knihu Etikoterapie o příčinách vzniku nemocí.

Kniha děti a jejich milí přátelé vede děti k lásce ke zvířatům a ukazuje jim, že zvíře není věc, hračka nebo jídlo, ale že jsou to vnímající tvorové schopni cítit bolest i radost jako my. Kniha sestává ze čtyř povídek odehrávajících se o prázdninách na venkově. V každé z nich se děti nenásilnou formou dozvídají o přírodě a zvířatech a o tom jak se k nim chovat. Naučí se, že koně nemusejí končit na jatkách, že zvířata není nutné zabíjet ani jíst a jak se k nim máme chovat. Děti samy přicházejí na nespravedlnosti vůči zvířatům.

„Proč vlastně prodávají lidé takové staré koně?“ přerušila nastalé ticho Mařenka.
„Protože už nejsou schopni práce.“
„Dobře, ale co s nimi dělá potom ten, kdo je koupí? Vždyť oni už ani pro nového majitele nemohou pracovat?“ namítla Zorka.
„Nový majitel?“ opakoval strýc Žák trochu nejistě. „Vždyť to bývají koňští řezníci!“
„Řezníci?!“ vyhrklo z dětí. „A oni je doopravdy zabíjejí?“
„Zabíjejí.“
„A co potom?“
„Jejich maso prodávají lidem.“
„A lidé?“
„Lidé maso snědí.“
Děti trpce pocítily krutou nespravedlnost nad tím, že ho lidé, místo odměny za práci, kterou jim kůň pomáhal po celý svůj život, nakonec snědí.


Tato milá knížka jistě udělá radost malým i velkým milovníkům zvířat. Knížku k vydání poskytla rodina MUDr. Ctibora Bezděka, obrázky namalovala členka České vegetariánské společnosti, dlouholetá vegetariánka Kateřina Machytková. Právě její ilustrace, kterých je v knížce přes čtyřicet, dělají z knihy bez nadsázky jednu z nejkrásnějších knížek pro děti vydaných v posledních letech. Josef Machytka s ilustrátorkou napsali ke knížce předmluvu, doslovem knihu doplnil Alex Bezděk, autorův vnuk. Obrovský podíl na vydání knihy má i paní Olga Bezděková, bez jejíž neúnavné práce a optimismu by kniha nikdy nevyšla. Všichni výše jmenovaní přispěli k realizaci vydání i tím, že se vzdali honoráře.

Ctibor Bezděk, Děti a jejich milí přátelé, vydalo nakl. EarthSave, Praha 2005, 150,- Kč. Ilustrovala Kateřina Machytková. Kniha je vázaná v pevných deskách.

Knihu můžete zakoupit u vydavatele, v knihkupectvích nebo i ve vegetariánském internetovém obchodě Dobrý krámek.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 06. 10. 2005 | 16397 přečtení | Počet komentářů: 1441 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS