I děti mohou být vegany

Zdravotní otázky
Česká vegetariánská společnost a Svoboda zvířat se ohradily proti reportáži ČT (1), která varuje před možnými zdravotními riziky veganské stravy dětí. Reportáž je podle nich nevyvážená, nebere v úvahu současné vědecké poznatky a zcela pomíjí význam správných stravovacích návyků v rámci veganské stravy. Organizace navíc varují, že takový přístup odrazuje veganské rodiče od dostatečné spolupráce s lékaři.

„Reportáž budí dojem, že každý, kdo svému dítěti nedává živočišné produkty, ohrožuje jeho zdraví. Ve skutečnosti je i veganská strava zcela plnohodnotná, pokud je sestavena správně. Krmit takto dítě je sice trochu obtížnější, ale nikoli nereálné,“ vysvětluje MUDr. Zbyněk Luňáček z České vegetariánské společnosti. Upozorňuje však, že existují živiny, kterým je třeba věnovat speciální pozornost, a některé, hlavně vitamín B12, je nutné přijímat v potravních doplňcích.

Podle kritiků reportáže mohou podobně formulovaná varování v konečném důsledku zdraví dětí, kterých se týkají, paradoxně spíše uškodit. „Rodiče veganských dětí se kvůli nim přirozeně zdráhají lékařům přiznat, jak své děti krmí, protože se bojí psychického nátlaku a hrozby odebrání dítěte,“ varuje Marek Voršilka ze Svobody zvířat. „Často pak postrádají kvalifikovanou pomoc při sestavování jídelníčku a v případě komplikací dlouho váhají před návštěvou lékaře, což může zcela zbytečně zabránit včasnému vyřešení problému.“

Zcela odlišná situace panuje třeba ve Spojených státech. Americká dietetická asociace, největší organizace sdružující americkou odbornou veřejnost v oblasti dietologie, vydala jasné stanovisko uznávající vhodně sestavenou veganskou stravu za naprosto dostačující pro všechna životní období a jednotliví odborníci běžně spolupracují s veganskými rodiči při tvorbě jídelníčku (2). Podobně jsou na tom i další země se silným zastoupením vegetariánů a veganů, jako je Kanada nebo Velká Británie (3). „Rádi bychom, aby se i čeští vegetariáni a vegani setkávali s takto vstřícným a konstruktivním přístupem, který zjevně přispívá k jejich dobrému zdraví,“ dodává Voršilka.Poznámky:
(1) Události ČT – 4. března 2007. Reportáž „Výživa jako týrání“.
(2) Stanovisko Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů:
http://www.eatright.org/cps/rde/xchg/ada/hs.xsl/advocacy_933_ENU_HTML.htm (zobrazeno dne 5.3.2007).
(3) Vstřícný přístup odborné veřejnosti k vegetariánům a veganům je zjevný např. z letáku Britské dietetické asociace:
http://www.bda.uk.com/Downloads/vegetarianfoodfacts.pdf nebo z internetové rubriky BBC: http://www.bbc.co.uk/food/vegetarian_and_vegan/children.shtml (oboje zobrazeno dne 5.3.2007) .


Svoboda zvířat je celostátní, nepolitická, nezisková organizace pro ochranu práv zvířat, sdružující osoby sympatizující s jejími cíli. Vychází z myšlenky, že každý život má svou vlastní neopakovatelnou hodnotu, která není závislá na momentálním hodnocení člověkem. Svoji činnost zahájila v roce 1994.

Česká vegetariánská společnost sdružuje několik stovek vegetariánů a veganů, včetně rodičů s dětmi. Propaguje tyto životní styly a zajišťuje poradenství pro správné stravování bez masa, případně i zcela bez živočišných produktů.

[Akt. známka: 0,02 / Počet hlasů: 42] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 06. 03. 2007 | 33925 přečtení | Počet komentářů: 9295 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS