Vegetariánství není ohrožením zdraví a života!

Zdravotní otázky
Ve svém vysílání "Dobré ráno" uvedla ČT 1 v úterý dne 13. září 2005 relaci našeho člena, MUDr. Zbyňka Luňáčka, objektivně propagující vegetariánství a veganství. Příští den, ve středu 14. září, reagoval v Britských listech MUDr. Petr Wagner, primář Oddělení klinické biochemie Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi kritickým článkem "Vegetariánství škodí zdraví", v němž tvrdí, že vegetariánství je zjevem módním a vzhledem k mnohým možným zdravotním rizikům i zavrženíhodným, zvláště pak pro děti (které jím mohou býti „i ohroženy na životě“!), těhotné ženy a ostatní rizikové skupiny obyvatel.

Toto vše opírá o tvrzení nám všem notoricky známá a do omrzení opakovaná, tj. o údajný nedostatek aminokyselin, některých minerálů, vitaminů, nenasycených mastných kyselin, stopových prvků atd.

Na tento článek odpověděli panu primáři tentýž den elektronickou poštou naši členové Ing. Richard J. Barták, CSc., a RNDr. Petr Blahut, kritizujíce hlavně názor o „módnosti vegetariánství“, které jako velmi přijatelná životní filosofie existuje v lidské společnosti prokazatelně několik tisíc let a není tedy nikterak módní, leč tradiční. Údajnou „zdravotní nebezpečnost“ tohoto způsobu života pak jednoznačně vyvrátili odkazem na „Stanovisko Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů“, které vyšlo v roce 2003 i v českém překladu a opírá se o výsledky 256 vědeckých a výzkumných prací. Tento názor byl prezentován v Britských listech dne 19. září 2005.

MUDr. Petr Wagner se k této diskusi připojil 15 odkazy na literaturu a prohlásil že "I americké úřady pro výživu už přehodnotily svůj pozitivní postoj k vegetariánství". Marek Voršilka, člen ČVS, následně zaslal do redakce Britských listů reakci, v níž jednoznačně dokázal hrubé omyly a nepravdy tvrzené panem Wagnerem. Šéfredaktor Jan Čulík, bohužel, odmítl jeho text zveřejnit.

Dále pak jsme urgovali zaslání tzv. „nepublikovatelných článků s explozivním obsahem“ (takto zmíněno v prvním článku MUDr. Petrem Wagnerem), což bylo odmítnuto s poukazem na nemožnost diskuse s lidmi, přesvědčenými o své pravdě z důvodů víry.

Závěrem mohu konstatovat, že diskuse se vyvinula téměř shodně jako diskuse předloňská s prof. Hyánkem - dokážeme-li jednoznačně, že máme pravdu (a to nikoli z důvodů víry), diskuse se jednostranně ukončí, neboť nejsme dostatečně vhodnými partnery, majíce jiný názor, což mně, již značně staršímu, připomíná doby nedávno minulé, kdy se vždy měl hlásati pouze názor jediný, neboť byl „jedině správný“!

Ing. Richard J. Barták, CSc.
Praha, 19. září 2005 odpoledne a 30. září 2005 v podvečer.


Hledáte nejaktuálnější informace ohledně složení vegetariánské stravy? Doporučujeme vám náš materiál Vegetariánská výživa v kostce.

[Akt. známka: 0,08 / Počet hlasů: 12] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 30. 09. 2005 | 21377 přečtení | Počet komentářů: 3020 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS