Vegetariánství škodí dětem?
Tisková zpráva
I v českém tisku bylo nedávno citováno tvrzení americké profesorky Lindsay Allenové, že vegetariánství je nevhodné pro děti. K tomuto uvádíme, že zahraniční odborné studie na vegetariánských a veganských dětech prokázaly, že jejich vývoj je naprosto v normě a naopak tato strava může přinést svá pozitiva, jako je nižší výskyt obezity a nižší riziko mnoha chorob. Výzkum, na který se odvolává profesorka Allenová nebyl prováděn na veganských a vegetariánských dětech, ale na hladovějících dětech v Keni. Je tedy pochopitelné, že přidání jakékoliv potraviny, tj. i masa do jejich nedostatečné a jednostranné stravy, vedlo ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Nelze z toho ale vyvozovat, že jednostranná a nedostatečná výživa keňských dětí (trocha fazolí a kukuřice) je srovnatelná s veganskou a vegetariánskou stravou dětí ve vyspělých zemích. Tyto pokusy profesorky Allenové na dětech byly navíc sponzorovány Americkou asociací chovatelů hovězího dobytka, jak je uvedeno i v odborném časopise the Journal of Nutrition, v článku, kde prof. Allenová zveřejnila výsledky svých pokusů. Závěry této studie o důležitosti masa jsou tedy z tohoto hlediska velice dobře předvídatelné a tím i zpochybnitelné.
Práce profesorky Allenové je však také v zásadním rozporu se stanoviskem Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů. Tito odborníci na základě cca 200 studií hodnotí správně složenou vegetariánskou a veganskou stravu jako zdravou, nutričně dostatečnou a vhodnou pro výživu dětí, dospělých, těhotných i kojících žen. Ke "Stanovisku" a k vegetariánství obecně se pozitivně vyjádřila i Česká pediatrická společnost a Společnost pro výživu.
Česká vegetariánská společnost sdružuje vegetariány a vegany, hájí jejich zájmy a informuje zájemce o zdravém stravování vegetariánů a veganů. Mezi námi jsou i lidé, kteří jsou od narození vegetariány, nebo kteří jsou vegetariány i déle než šedesát let a dokonce i vegetariány od narození pocházejíce z rodin, stravujících se vegetariánsky po tři, čtyři generace. Moderní vegetariánství má v Čechách více než stopadesátiletou tradici a naše velmi dlouhodobé zkušenosti ukazují naopak výrazně lepší zdravotní stav lidí takto se stravujících.
Vegetariánství a veganství není zdravotní experiment, nebo jenom dieta, ale volba nepodílet se na zabíjení zvířat pro potravu, zlepšit podmínky jejich života, snížit negativní dopad chovu zvířat na životní prostředí, jakož i využít klady, které přináší správně složená vegetariánská a veganská strava. Je pochopitelné, že vegetariáni a vegani odmítající zabíjení a mučení zvířat pro potravu vedou k těmto postojům i své děti. To, že vegetariánství a veganství je zdravé i pro děti (samozřejmě s dodržením odborných výživových doporučení pro tento životní styl a se suplementací vitaminu B 12 veganům je doloženo mnoha odbornými studiemi a praxí milionů vegetariánů ve vyspělých zemích. Vítáme samozřejmě objektivní výzkumy o vegetariánství, neboť i pro nás je důležité vědět, na co si dát při sestavování stravy pozor. Tvrdit ale o podvyživených dětech z Afriky, že jsou vegetariány a vyvozovat závěry pro vyspělý svět je neprofesionální, neobjektivní a chybné.