K józe patří vegetariánství

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Časopis Vegetarián-Vegan, Vydáno dne: 12. 01. 2007

Protože cvičení nemusí být jen snaha o nejvyšší výkon, největší svaly nebo o vítězství v závodě, nesmíme opomenout ani jiné pohybové aktivity patřící ke zdravému životnímu stylu.

Jógini doporučují pro harmonický tělesný a duchovní rozvoj člověka laktovegetarián-skou stravu, jejímž základem jsou obiloviny zelenina, ovoce, luštěniny, různá semena a koření. Důležité je, aby strava byla čerstvá.
Jedním ze základních principů jógy je ahim-sa. Ahimsa znamená nenásilí, nezabíjení. Princip ahimsy je hluboce zakořeněn v hin-duismu i jógové filozofii. Nezabíjení a nejedení masa zvířat bylo zdůrazňováno i ve starých duchovních spisech, např. Bhagavadgítě. Zvířata cítí strach i bolest stejně jako lidé. Tak jako lidé i zvířata chtějí být šťastná. I ona se bojí smrti, tak jako člověk. S vědomím jednoty všech tvorů odmítá jóga zabíjení a konzumaci zvířat.
Jeden z nejdůležitějších zákonů, platících pro lidi, vyjadřují jogíni jednou větou - AHIMSA PARAMO DHARMA - neubližování je nejvyšším principem. Není většího hříchu než zabíjet a zraňovat. Nemají-li lidé soucit s bolestí, kterou zvíře prožívá na porážce a zavírají-li oči před jeho utrpením, pak se nelze divit, že lidstvo musí trpět strašlivými válkami, ničením životního prostředí, katastrofami a nemocemi.
Proto je vegetariánství nezbytnou podmínkou člověka na cestě jógy.

MUDr Zbyněk Luňáček je praktický lékař a propagátor vegetariánství a jeden ze zakladatelů České vegetariánské společnosti.