Zemřel zakladatel veganského hnutí Donald Watson

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Novinky Vegan Society, Vydáno dne: 23. 11. 2005

O půlnoci 16. listopadu 2005, zemřel ve svém domě ve věku 95 let Donald Watson.

Právě on založil v listopadu 1944 Veganskou společnost a také vymyslel slovo vegan (ze začátečních a koncových písmen slova vegetarian). Donald Watson se narodil 2. září 1910 na jihu Yorkshire v Anglii, v rodině, kde se normálně jedlo maso. Jako dítě nijak nepřemýšlel nad tím, že slepice „dává“ vejce, kráva „dává“ mléko a později maso, ovce „dává“ vlnu apod. Tato idyla pro něj skončila ve chvíli, kdy přihlížel zabíjení jednoho z prasat. Nejvíce ho zdrtilo, že jeho strýc, o němž měl vysoké mínění, se zabíjení rovněž zúčastnil. Od té doby se začal dívat na farmu jinak a pochopil, že zvířata jsou tu využívána dokud mohou člověku něco dát a poté jsou bez milosti zabita. Vegetariánem se stal ve svých 14 letech, bylo to jeho novoroční předsevzetí.

Když se v roce 1944 odmítla britská Vegetarian Society více zabývat následky získávání mléka, část členů, včetně Watsona, se oddělila a založila Vegan Society. Po založení Veganské společnosti se stal jejím hnacím motorem, např. vydával čtvrtletník „Vegan News“. Z organizace o desítkách členů se postupně stalo milionové celosvětové hnutí soucitných lidí odmítajících současné zacházení se zvířaty. Výročí založení Vegan Society - 1. listopadu - se slaví jako Světový veganský den. Při letošním Světovém veganském dni hovořil Donald Watson prostřednictvím BBC k milionům diváků a posluchačů na celém světě. Donald Watson vedl do posledních chvil života aktivní život a nikdy nemusel užívat léky. Vytvořil hnutí, které zcela změnilo pohled na etiku zacházení se zvířaty a sám byl nejlepším příkladem veganského životního stylu.

Donald Watson se již v roce 1947 na Světovém vegetariánském kongresu setkal s českými vegetariány a vegany (Emanuelem Voňkou a Emilem Justem) a i v posledních letech s ním byli čeští vegani a vegetariáni v kontaktu prostřednictvím České vegetariánské společnosti. V minulém dopise popřál českým veganům mnoho úspěchu v jejich aktivitách.

Nekrolog též na BBC

Česká vegetariánská společnost
www.vegspol.cz
Časopis Vegetarián & Vegan
www.vegetarian-vegan.cz

Kondolenční dopisy rodině a Vegan Society můžete zasílat na adresu

Donald Watson's family
c/o The Vegan Society
7 Battle Road, St Leonards on Sea
East Sussex TN37 7AA

Nebo prostřednictvím České vegetariánské společnosti