Staňte se vegetariány - sedm jednoduchých kroků na cestě k vegetariánství

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Jak začít s vegetariánstvím, Vydáno dne: 17. 05. 2005

Zdroj: UK Vegetarian Society
Staňte se vegetariány - je to tak jednoduché!

1.Každý se nedokáže změnit přes noc, proto si zvolte své vlastní tempo pro přechod k vegetariánské stravě.
Vařit vegetariánsky je snadné a vegetariánská jídla jsou velmi chutná! Pro začátek si např. vyberte některé z vašich oblíbených jídel, je jedno zda je jednoduché nebo složité a nahraďte v něm maso vegetariánskými alternativami. Zelenina, luštěniny a obilniny vám při vaření nabízejí nevyčerpatelné možnosti. A můžete si také vybrat z širokého sortimentu hotových vegetariánských jídel.

2.Mnoho lidí okolo vás může mít mnoho předsudků proti vegetariánství. Nedejte se tím odradit, mějte vlastní názor.

3.Navštivte váš supermarket nebo prodejnu zdravé výživy – naleznete zde širokou nabídku vegetariánských jídel a surovin. Jistě najdete ke každému jídlu zdravou alternativu.

4.Kupte si seriozní kuchařku s vegetariánskými recepty. Jestliže rádi vaříte, oddejte se s radostí objevování nového fantastického světa vegetariánských chutí.(Vegetariánská Společnost nabízí ve svém internetovém obchodě celou řadu kvalitních vegetariánských kuchařských knih.)

5.Při nakupování potravin se ujistěte, že vejce pochází od volně chovaných slepic, sýry že jsou vhodné pro vegetariány a že ani ostatní jídla neobsahují skryté živočišné přísady. Není těžké to zjistit, ale jestliže máme pochyby, nebojte se zeptat. Na obalu musí být vypsáno složení jídla. Mnohá jídla jsou také označena nápisem „vhodné pro vegetariány“ a nebo přímo logem naší společnosti. Na taková jídla se můžete zcela spolehnout.

6.Snažte se dozvědět o výživě co nejvíce. Každý potřebujeme vyváženou a výživnou stravu – to je pro naše zdraví nejdůležitější. A přitom nejde o nic složitého, stačí si osvojit několik základních pravidel. My vám v tom pomůžeme. Při správně sestavené a vyvážené vegetariánské stravě nebudete potřebovat vitamínové doplňky.

7.Staňte se členy Vegetariánské společnosti. Jsme zde proto, abychom vám pomáhali – naši experti jsou připraveni poskytnout vám všechny informace, které budete potřebovat. Odpovíme vám na vaše otázky a sami zjistíte, že být vegetariánem je snadné.


Poznámka pod čarou: Ja velká škoda, že v České republice je přechod na vegetariánství pro řadu lidí o poznání složitější. Např. různých mýtů a předsudků proti vegetariánství se v našich zemích najde mnoho a nabídka vegetariánských produktů a jídel v restauracích u nás zdaleka není ideální. Pak se ale sotva můžeme divit, že Česká republika je na čelných místech ve světových statistikách úmrtnosti na rakovinu a nemoci srdce a cév.