60. výročí Vegan Society

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Novinky Vegan Society, Vydáno dne: 29. 10. 2004

1.listopad je Světový den veganů a zároveň dnem, kdy uplyne 60 let od založení Vegan Society, organizace, která vytvořila slovo „vegan“ jako označení pro vegetariány, kteří nekonzumují žádné živočišné produkty.

Organizaci založil v roce 1944 Donald Watson, jako sdružení po lidi odmítající propojení masného a mléčného průmyslu a uvědomující si nedůslednost vegetariánství (většina krav chovaných na mléko skončí na jatkách, stejně jako slepice). Diskuse o konzumaci živočišných potravin se vedly již od vzniku moderního vegetariánského hnutí v polovině 19 století. Od stovek členů v době založení se myšlenka veganství dále šířila a dnes jsou na celém světě miliony veganů.

Donald Watson, kterému je nyní bylo 94 let je i v tomto úctyhodném věku stále aktivní a psal mi, že na své narozeniny vždy rád zdolá nějakou horu, nebo alespoň vyšší kopec. A jak uvádí, nikdy neužíval léky, je tedy sám nejlepším příkladem prospěšnosti veganské stravy.

Oslava k tomuto výročí se koná v Londýně 4. listopadu a na mnoha jiných místech se budou konat informační akce, ochutnávky a prezentace.

Připravil: Jan Šťastný