Británie: ilegálně dovážené maso vyvolává obavy

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Novinky EVU, Vydáno dne: 12. 06. 2007

Množství masa dováženého ilegálně do Británie je zřejmě mnohem větší, než se v minulosti odhadovalo. Je to veliké zdravotní riziko.

Podle údajů britského Úřadu pro záležitosti životního prostředí, potravin z venkova (Defra) bylo v loňském roce na hranicích zabaveno celníky 104 tun masa, zatímco v r. 2001 to bylo pouze 18,6 tun. Vládní Veterinární agentura odhaduje, že každoročně je do Británie propašováno průměrně 12 000 tun masa – přivážejí ho cestující ze zahraničí, je posíláno poštou nebo je ukryto v kontejnerech s jiným zbožím.

Defra se rozhodla uvolnit na řešení tohoto problému větší prostředky, protože se obává, že by mohlo snadno dojít ke kontaminaci potravního řetězce. Předpokládá se, že epidemie slintavky a kulhavky v r. 2001, která stála daňové poplatníky 8 miliard liber, byla způsobena právě kontaminovaným masem, které bylo obsaženo v dováženém krmivu pro prasata. Na letišti Heathrow jsou nyní zřízeny 4 týmy celníků, které se zaměřují na hledání ilegálně dováženého masa.

Do Británie se maso pašuje v mnoha podobách – většina ho pochází z východní Evropy a z Číny. Raritou jsou např. v ohni pečené zdechliny ovcí nebo koz, které jsou vyhlášenou specialitou v západní Africe a nebo maso divokých zvířat – zeber, mravenečníků nebo opic, které jsou zase vysoce ceněny mezi Afro-Karibskou komunitou.

Podle celníků bývá maso ukrýváno v polštářích nebo pod oblečením, oblíbeným způsobem je napěchovat maso do dlouhých bambusových tyčí, které se na obou koncích zamažou hlínou. Obavy z ilegálně dováženého masa zvyšuje v Británii i rozhodnutí EU zmírnit zákaz přidávání živočišných zbytků do krmiv pro zvířata. Nedávno byl také odhalen případ rozsáhlého ilegálního dovozu drůbežího masa z Egypta, kde byla vloni odhalena ptačí chřipka. Podle zástupců místních úřadů pro otázky životního prostředí prý šlo o gang, který prodával toto maso po celé zemi – „stačí, když máte 400 liber abyste si mohl koupit dodávku.“


Jak je vidět, v touze po zisku se mnoho lidí neohlíží na žádná rizika. Proto – chceme-li se těmto problémům vyhnout, je vegetariánství opravdu vrcholně racionální volbou.