Méně masa = více ropy

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Novinky EVU, Vydáno dne: 31. 05. 2007

Na stránkách amerických novin Pittsburgh Tribune-Review proběhla v minulých zajímavá polemika na téma dostatku či nedostatku ropy.

V „sobotním zamyšlení“ tvrdil autor, že „Amerika bude v nebližší budoucnosti potřebovat ještě víc ropy než dnes, aby si mohla zachovat svůj vysoký životní standard“. Polemizoval s ním autor jiného příspěvku. Není to pravda, Amerika spotřebovává velké množství ropy, protože se jednak stále budují rozsáhlá obytná předměstí, jejichž obyvatelé jsou zcela závislí na autech a za druhé je velké množství ropy obětováno na produkci živočišných potravin. Kdyby se obojí omezilo, ušetřilo by se velké množství ropy.

Na produkci masa, mléčných výrobků a vajec je opravdu potřeba veliké množství jak pohonných hmot tak elektřiny. Spotřebují se na vypěstování krmiva, jeho zpracování a dopravu, na chod velkochovů, na zpracování a dopravu výsledných produktů a v neposlední řadě i na jejich uskladnění v chladu a to jak u výrobců tak u prodejců a stejně tak i v domácnostech.

Živočišné potraviny se stávají luxusem, který by obyvatelé planety Země ve svém vlastním zájmu měli opustit. Reklamní slogany masokombinátů sice stále hlásají, že „chuť vítězí“, ale planeta Země kvůli tomu prohrává a tím i my všichni…