Mají se obyvatelé Británie stát vegany?

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Novinky EVU, Vydáno dne: 30. 05. 2007

Vláda Velké Británie údajně uvažuje, jak odradit obyvatele od konzumace masa, aby se tak zmírnilo riziko klimatických změn.
Zdroj: The Daily Mail

V Británii údajně unikl z vládních kruhů e-mail, ve kterém se hovoří o tom, že přechod obyvatelstva na veganskou stravu by mohl přispět k boji proti klimatickým změnám, avšak tento přechod by musel být realizován „jemně“, aby proti tomu obyvatelé neprotestovali.

Tento e-mail údajně pochází z vládní Agentury pro životní prostředí. Uvádí se v něm: „Potenciální příznivý vliv veganské stravy na změny klimatu by mohl být velmi významný… Je ale nutno postupovat jemně, aby nedocházelo k nesouhlasu obyvatel… Základem by mohlo být upozorňování lidí na přezkoumání konzumace živočišných bílkovin… “.

Oficiální kruhy ale tvrdí, že je „nepravděpodobné“, že by Agentura pro životní prostředí někdy navrhovala přejít zcela na veganský životní styl.

Není to ale jediná rada, kterou se britská vláda zabývá ve snaze zmírnit hrozbu klimatických změn. Existují dokonce speciální internetové stránky, na nichž zájemci najdou mnoho rad jak žít ekologičtěji.

E-mail byl údajně přeposlán britské organizaci Viva, která ve svých kampaních upozorňuje, že je daleko šetrnější používat zemědělskou půdu k produkci rostlinných potravin pro lidi a ne krmiva pro zvířata chovaná na maso a mléko.

Ředitelka organizace Viva, paní Juliet Gellatley, k tomu řekla: „Je pozoruhodné, že si vládní agentura myslí, že přechod na vegetariánství nebo veganství může mít tak pozitivní vliv na životní prostředí, ale zřejmě ještě není připravena se za to zasadit. Existuje mnoho důkazů o tom, že současná západní strava, která je téměř obsesivně zaměřená na maso, je destruktivní pro Zemi.“

Mluvčí Národní farmářské unie však prohlásil, že to je „zjednodušující a nesprávné – tento problém není černobílý, musíte se zajímat o to, jak jsou obilniny produkovány, kolik energie bylo vynaloženo na vypěstování a transport…“