Mezi řečníky z celého světa bude i přední indická odbornice na ekologii a aktivistka dr. Vandana Shiva.
První světový vegetariánský kongres se konal v r. 1908 v Drážďanech, v německé metropoli umění a kultury na březích Labe. Od té doby se kongresy konaly po celém světě – naposledy v Goa v Indii, v r. 2006. Nyní se tedy vrací zpět do Drážďan – 38. světový vegetariánský kongres se uskuteční od 27.7. do 1.8. 2008. Pořádá ho Německá vegetariánská unie (VEBU) společně s Mezinárodní a Evropskou vegetariánskou unií (IVU a EVU).
Kongres se uskuteční v drážďanském Paláci kultury a jeho ústředním tématem bude „100 let revoluce ve stravě“ – na zdůraznění faktu že stále více lidí přechází na moderní, bezmasou stravu.
Thomas Schönberger, předseda VEBU, dodává: „tímto tématem také chceme oslavit první století existence jednotného světového vegetariánského hnutí a stoleté výročí založení Mezinárodní vegetariánské unie v Drážďanech v srpnu 1908.“ Zatímco dříve bylo vegetariánství považováno za exotickou raritu a nabídka vegetariánských výrobků byla velmi chudá, dnes ve světě probíhá skutečná revoluce ve stravování. „Pro miliony lidí na celém světě se vegetariánství stává přirozeným životním stylem – a to hlavně z etických důvodů. Podle posledních výzkumů se v Německu 10% obyvatel hlásí k vegetariánskému životnímu stylu a chutné a vysoce kvalitní vegetariánské výrobky se dají najít téměř v každém supermarketu a v prodejnách zdravé výživy.“
Na týden trvajícím kongresu vystoupí mnoho významných řečníků, kteří se ve svém oboru snaží prosazovat myšlenky vegetariánského životního stylu. Bude se hovořit o široké paletě otázek - etika, náboženství, spiritualita, strava, zdraví a sport, politika a společnost, ekologie, ochrana přírody, problém hladu ve světě, práva a životní podmínky zvířat.
Dr. Vandana Shiva, indická odbornice na životní prostředí, aktivistka – bojovnice za občanská práva, feministka a vegetariánka bude jednou z nejvýznamnějších účastnic kongresu. V r. 1993 obdržela alternativní Nobelovu cenu za to, že díky ní „se práva žen a ekologie staly součástí debat o ekonomickém rozvoji“. Místo toho, aby se věnovala vědecké kariéře v oboru kvantové fyziky v USA, rozhodla se vrátit zpět do Indie a podporovat obyvatelstvo v boji proti ničení lesů. Snaží se především využít své odborné znalosti k ochraně místních lidí před vykořisťováním ze strany vlády a mezinárodních společností.
Více informací o kongresu najdete na adrese
www.ivu.org/congress/2008.
detailnější informace vám poskytne:
Hildegund Scholvien
Friedhofstr. 12
67693 Fischbach/Germany
hscholvien [zavináč] vebu.de