Předvánoční akce proti utrpení kaprů

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Česká vegetariánská společnost, Vydáno dne: 13. 01. 2006

Předvánoční akce proti utrpení kaprů - 19.12.2005 Nechceme jen nečinně přihlížet utrpení zvířat a pouze o něm psát. Proto jsme se 19. prosince odpoledne podíleli na velké akci Ochránců hospodářských zvířat a Svobody zvířat proti prodeji a zabíjení vánočních kaprů.

Mediální dopad všechny překvapil, dostat akci na ochranu zvířat na titulní strany novin i do televizních zpráv se málokdy povede.

Pro co největší účinek byl zvolen velmi zajímavý způsob protestu. Na náměstí I.P.Pavlova vznikl fiktivní stánek „Prodej vánočních psů“, stejný jako mají prodejci kaprů, s váhou, pultem, noži apod. Pro zvýšení věrohodnosti zde byla ochutnávka „psího sádla“ (veganské pomazánky), porcování „psího masa“ – (seitan obarvený potravinářským barvivem) a další rekvizity. Náš člen zde měl své dva psy a ztvárnil roli řezníka, který psy občas vzal na pult, vážil je apod.

Předvánoční akce proti utrpení kaprů - 19.12.2005 Zájem kolemjdoucích byl obrovský – místo je velkým pražským dopravním uzlem. Pokud přišli chodci blíž, dostali letáky proti týrání a zabíjení kaprů a shlédli i výstavu fotografií porovnávající utrpení psů v Asii chovaných na maso s utrpením kaprů. To je snad přivedlo k přemýšlení, proč jedno lidé nazývají barbarstvím a druhé vánoční tradicí. Podle reakcí návštěvníků je zřejmé, že mnoho z nich se zamyslelo, ptali se i na vegetariánství, brali si informační materiály.

Předvánoční akce proti utrpení kaprů - 19.12.2005 Mediální dopad všechny překvapil, dostat akci na ochranu zvířat na titulní strany novin i do televizních zpráv se málokdy povede. Díky spolupráci členů Ochránců hospodářských zvířat, Svobody zvířat a České vegetariánské společnosti se tisíce lidí mohly zamyslet nad svým stravováním a svým vztahem ke zvířatům.

Článek a video z akce naleznete například na webu idnes.

(Klikněte na obrázek pro zobrazení detailu.)