Výzkumné centrum pro dětskou výživu

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Jak začít s vegetariánstvím, Vydáno dne: 26. 07. 2005

Na amerických internetových stránkách je možno najít řadu materiálů vypovídajících tom, že postoj americké laické i odborné veřejnosti k vegetariánství je zcela jiný než u nás.

V tomto článku bychom vás rádi upozornili na materiály amerického Výzkumného centra pro dětskou výživu (USDA/ARS Children's Nutrition Research Center).

Na stránkách centra je možno najít řadu zajímavých informací, týkajících se výživy obecně. V tomto textu bychom vám rádi nabídli některé z těch, které se nějakým způsobem týkají vegetariánství.


Je vegetariánská strava zdravější?

Odpovídá Dr. Debby Demory-Luce:
Nemusí to být vždy pravda. Např. strava složená pouze ze smažených hranolků a banánů je rovněž vegetariánská a přitom by z takové stravy měl asi málo kdo zdravotní prospěch. Oproti tomu strava obsahující velké množství celozrnných obilnin, ovoce, zelenina a dobré zdroje vápníku jako např. nízkotučné mléčné výrobky, je zdraví prospěšná, ať už jíte omezené množství libového masa nebo fazole, semena či sojové náhražky masa jako hlavní zdroje bílkovin.

Je ale pravda, že dobře plánovaná vegetariánská strava obsahuje obvykle mnohem více vlákniny a ochranných fytonutrientů a méně nasycených tuků než obvyklá americká strava. Díky tomu se mezi vegetariány méně vyskytují kardivaskulární nemoci, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a obezita, než u jejich vrstevníků, kteří jedí maso.

Vegetariánská strava tedy může být velmi prospěšná pro zdraví, ale je potřeba dbát na adekvátní příjem živin. Např. dospívající - ať vegetariáni nebo nevegetariáni - mají mnohdy nedostatek vápníku, železa a zinku. Také vegani, kteří nejedí žádné potraviny živočišného původu, potřebují denně doplňovat vitamín B12. Nedostatek tohoto vitamínu může vést k poruchám krvetvorby a může způsobit i nevratné poškození nervové soustavy.


Můj syn se rozhodl stát vegetariánem. Můžu i já být vegetariánem?

Vegetariánství přitahuje lidi všech věkových kategorií. Rostoucí děti ale mají vyšší potřebu živin než dospělí, a proto potřebují stravu obsahující správný poměr kalorií a živin.

Vegetariáni se dělí do tří skupin - existují striktní vegetariáni - vegani - nejedí žádné maso (ani drůbež a ryby) a ani mléčné výrobky. Lakto-ovo-vegetariáni, kteří jedí mléčné výrobky a pak tzv. semi-vegetariáni, kteří jedí drůbež, ryby a mléčné výrobky a žádné nebo velmi málo červeného masa. Ujistěte se, že váš syn rozumí těmto rozdílům.

Dospívající potřebují adekvátní množství bílkovin, železa, vápníku a vitamínu B12 ke svému vývoji.

Bílkoviny je možno získat z drůbeže, ryb, arašídového másla, sojových výrobků, ořechů, semen a luštěnin.

Železo, které obvykle lidé získávají z masa, je možno doplnit z tmavě-zelené listové zeleniny, fazolí a ovoce a také z některých potravin bohatých na vitamín C, jako např. brokolice.

Vápník, potřebný pro pevné kosti, je možno najít v mléčných výrobcích, tmavě-zelené listové zelenině, slunečnicových semínkách a v tofu vyráběném za použití vápenatých solí.

Pokud váš syn nevylučuje striktně všechny živočišné potraviny (veganská strava), není potřeba se bát nedostatku vitamínu B12.

Pamatujte, že pokud jíte dobře vyváženou stravu, je vegetariánská strava v pořádku.

Nedělejte rozruch okolo bezmasé stravy

Huston (17.6.1999) - experimentování s vegetariánskou stravou přitahuje mnoho dospívajících, ale může to vyvolat napětí v rodinách, jejichž ostatní členové maso jedí.

Odpovídá Becky Gorhamová, registrovaná odbornice na výživu v CNRC:
Rodiče by měli respektovat práva svých dospívajících dětí, včetně práva na alternativní stravu. Pokud by tak nečinili, může se tento konflikt snadno velmi vyhrotit. Zájem dospívající mládeže o vegetariánství může být vyvolán snahou o formování své identity, snahou o nezávislost, zdravotními nebo ekologickými důvody.

Ne všichni dospívající, kteří zkouší vegetariánství, u tohoto životního stylu zůstanou. Aby jste ale i vy měli jistotu, že si vaše děti nepoškodí své zdraví, mohu vám doporučit několik zásad.

Zeptejte se vašich dětí, který vegetariánský směr chtějí následovat. Někteří mladí totiž chtějí např. pouze vyloučit červené maso, jiní naopak plánují větší změny své stravy.

Ujistěte je, že vegetariánská strava je zdraví prospěšná, ale musí být dobře rozvržená. Nejlepší vegetariánská strava je taková, která obsahuje malé množství tuku (ale ne příliš malé) a pestrý výběr různých druhů jídel, které dodávají všechny potřebné živiny a dostatek kalorií pro růst. Různé stravovací extrémy by naopak mohly ohrozit jejich zdraví.

Podpořte vaše děti v jejich rozhodnutí, pomožte jim plánovat jejich jídla, poraďte jim s nákupem potravin a přípravou jejich jídel, ať nejsou odkázání na rychlá občerstvení apod.

Držte se zásad uvedených ve "Potravinové pyramidě" (USDA's Food Guide Pyramid) - ty vám pomohou sestavit nutričně bohatou stravu. Ve zkratce to znamená jíst denně minimálně 6 porcí obilných jídel, 4 porce mléčných výrobků nebo jiných potravin bohatých na vápník, 2 porce ovoce, 3 porce zeleniny a 2 a více porcí jídel bohatých na bílkoviny.

Zdravé alternativy masa, bohaté na bílkoviny, jsou např. vajíčka, mléčné výrobky, sojové výrobky, luštěniny, arašídové máslo a ořechy. Pokud vaše děti chtějí omezit i mléčné výrobky, trvejte na tom, aby pili džusy obohacené vápníkem a sojové mléko a také jedli zeleninu bohatou na vápník, jako např. kapustu a brokolici a také jedli müsli. Některé dospívající dívky mohou mít nedostatek železa a vegani by si měli ohlídat dostatek bílkovin, vápníku, zinku a vitamínů B12 a D. Těmto možným komplikacím se předejde konzumací sojových výrobků a jídel obohacených o vitamíny a vápník.

Dospívající organismus potřebuje pestrou stravu pro zajištění všech potřebných živin. Proto věnujete pozornost stravě svých dětí a nedovolte jim, aby získali nezdravé stravovací návyky.

* * * * *

Zdroj: USDA/ARS Children's Nutrition Research Center (Výzkumné centrum pro dětskou výživu)

O tomto centru se můžeme na stránkách mimo jiné dočíst - Výzkumné centrum pro dětskou výživu je určeno pro objasnění potřeby živin u dětí, od početí až do dospívání, a pro výzkum potřeb těhotných žen a kojících matek. Vědecká data z tohoto centra jsou k dispozici lékařům a dalším odborníkům pro správné sestavování stravovacích doporučení, která mají zlepšit zdraví dnešních dětí a tím i budoucích generací.

Toto výzkumné centrum vzniklo díky spolupráci mezi Baylor College of Medicine, Texas Children's Hospital a US Department of Agriculture/Agricultural Research Service (USDA/ARS). Je to jedno ze 6-ti výzkumných center USDA/ARS zaměřených na výživu.

Internetová adresa stránek centra: http://www.bcm.tmc.edu/cnrc/index.htm

Poštovní adresa a další kontaktní informace: USDA/ARS Children's Nutrition Research Center at Baylor College of Medicine 1100 Bates Street, Houston, Texas 77030 Phone: (713) 798-6782 Fax: (713) 798-7098 E-Mail - cnrc@bcm.tmc.edu