Jaký byl Vegetariánský den 2004

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Vegetariánský den, Vydáno dne: 04. 10. 2004

V sobotu 2. října 2004 jsme uskutečnili zatím největší veřejnou akci na podporu vegetariánství. Ve Slezské ulici na pražských Vinohradech se ve velkém sále Ústavu zemědělských a potravinářských informací konal Český vegetariánský den.

Překvapením pro všechny byla velmi vysoká účast, akci navštívilo přes 250 návštěvníků úplně všech věkových kategorií.

V předsálí byly umístěny stánky organizací Svoboda zvířat, ochránci hospodářských zvířat, Společnost pro zvířata, a výrobců vegetariánských potravin, například se zajímavou novinkou, velmi chutnou čistě rostlinnou uzeninou Salve Natura, byl zde zasilatelský vegetariánský obchod Dobrý krámek, občerstvení restaurace Govinda a další. Pro osvěžení návštěvníků jsme zdarma přichystali 50 kilogramů výborných jablek z jihočeských Chelčič.

Program
Program byl velmi pestrý a rozdělený do několika bloků. V úvodu byla připomenuta slavná, ale pozapomenutá historie českého vegetariánství posledních 150 let, návštěvníci se například dozvěděli o slavných vegetariánech jako byli Přemysl Pitter, Franz Kafka, Dr. Ctibor Bezděk, sportovec Emerich Rath, ale i o tom, že vegetariánem byl určitou dobu i prezident Masaryk. Věděli jste například, že vegetariánské restaurace u nás byly již v 19. století a že již v té době byla nabídka vegetariánských obchodů podobná té dnešní? Včetně vegetariánských salámů, instantního rostlinného masa a rostlinných mlék? To vše vypátral Jan Šťastný a ukázal i některé unikátní dobové fotografie a překvapivé lahůdky z dějin. Pak byl prezentován životní styl propagovaný za první republiky zvaný eubiotika. O všechny tři historické přednášky byl velký zájem. Na závěr tohoto bloku byl promítnut velice pěkný dokument režiséra Viliama Poltikoviče „Jak se žije vegetariánům“ z roku 1999.

Během přestávek bylo vždy zcela zaplněno předsálí, kde probíhaly nejen vynikající ochutnávky, ale i prodej vegetariánských jídel, prezentace výrobců i restaurací a kde také ochranářské organizace promítaly své filmové dokumenty a distribuovaly knihy a časopisy.

Po přestávce následoval blok Vegetariánství a zdraví, v úvodu byl představen vegetarián a současný mistr světa v thajském boxu, dvoumetrový obr Jan Müller. Tento brněnský sportovec nejprve šokoval velkou část přítomných v sále sestřihem a videoklipem ze svých vítězných zápasů v tomto velice tvrdém sportu, vzápětí se ale ukázal jako vtipný a inteligentní mladý muž. Zejména diskuse s ním dokázala pobavit celý sál, když například vyprávěl, že nejdříve hrával závodně basketbal (je trojnásobný mistr republiky), ale byl při něm často zraněn a proto se dal na thajský box. Nebo když popisoval reakce jiných zápasníků po zjištění, že on nejí maso již od svých 14 let. Prý jej také vždy velice pobaví, když mu někdo začne tvrdit, že vegetariáni jsou vyzáblí a slabí. Přečtěte si rozhovor Jana Šťastného s Janem Müllerem či navštivte jeho stránky. Pan Ing. Richard Bartákměl přednášku o racionálním vegetariánství.

Jaroslav Škvařil z ČSVV promluvil o problematice doporučených denních dávek a představil české vydání Stanoviska Americké dietetické asociace k vegetariánské stravě, knihu zajímavou nejen pro vegetariány, ale i odborníky na výživu.

Kniha roku
Byly také představeny všechny knihy týkající se vegetariánství vydané v posledním roce a Vegetariánskou knihou roku byla pak vyhlášena kniha Vegetariánství a děti amerických autorek Yntemové a Beardové z nakladatelství Mercurius. Ocenění a právo používat toto označení převzala paní Zelinková z tohoto brněnského nakladatelství. Vysvětlila, že k vydání knihy je motivovalo narození vlastních dětí a chybějící informace k vegetariánství u dětí.

Vegetarián roku
Vegetariánem roku byl zvolen režisér a producent Petr Vachler. Pan Vachler poděkoval všem vegetariánům a lidem, kteří usilují o zlepšení podmínek zvířat i světa.

Překlad nového filmu
Promítnuta byla česká verze zajímavého amerického spotu organizace PETA na propagaci vegetariánství „Důvody proč být vegetariánem“ - jejíž překlad a otitulkování jsme připravili. Tato reklama do médií velice důrazným a jasným způsobem vysvětluje, proč je dobré přestat jíst maso. O kopie dokumentu byl značný zájem.

Dokumenty OHZ
V následujícím bloku byly promítnuty nové filmy organizace Ochránci hospodářských zvířat www.ohz.cz o podmínkách zvířat v českých chovech. Nebylo to rozhodně nic optimistického, naopak, ale právě proto je třeba na tyto problémy upozorňovat. Šokující byl například dokument o hrůzných podmínkách jedné ekofarmy, kde zcela selhaly české orgány kontrolující zemědělství. Pan Kolesár z OHZ ve velmi dobré přednášce představil náročnou činnost této organizace.

Koncert Jana Buriana
Závěr dne zakončil písničkář ( a vegetarián, jako všichni účinkující) Jan Burian se svým vystoupením plným humoru a dobré nálady.

Akce Vegetariánský den se podle našeho názoru velice vydařila – a zatím došlé ohlasy to potvrzují - a na příští rok je již připravován nový program, tentokrát ale asi budeme potřebovat ještě větší sál. Návštěvníci odcházeli spokojeni, získali nové informace, nakoupili vegetariánské potraviny, knihy a dostali mnoho letáků a pozvánek . Značný zájem byl i ze strany médií, dávali jsme rozhovory do několika rádií a novin, rozeslali jsme též tiskové zprávy po skončení Vegetariánského dne.


Poznámka: Tuto akci jsme uskutečnili ještě pod hlavičkou ČSVV, v níž jsme tehdy působili. Další Vegetariánské dny se konaly již pod hlavičkou ČVS.